Projekty edukacyjne

Informatyczne zielone garnizony

Jest to pilotażowy program MON-u realizowany tylko w 12. szkołach w Polsce.  Założeniem jest praktyczne przygotowanie informatyków – specjalistów mogących znaleźć zatrudnienie po ukończeniu szkoły w rodzinnych miejscowościach czy kontynuowanie edukacji na studiach wyższych.  W naszej szkole realizujemy specjalność bezpieczeństwo sieci. W celu wyposażenia pracowni komputerowej w nowoczesny sprzęt i oprogramowanie niezbędne do realizacji programu, otrzymaliśmy dotację celową z Ministerstwa Obrony Narodowej w wysokości stu tysięcy złotych.  Projekt realizujemy od r. szk. 2016/2017 w liceum 3-letnim w klasie I, II, III. W r. szk. 2019/2020 kontynuowany będzie przez grupę w klasie I c.

Różowa wstążeczka

Projekt realizujemy od r. szk. 2002/2003.  Jest on skierowany do uczennic klas drugich oraz ich matek. W jego ramach odbywają się konkursy wiedzy o nowotworach, zdrowym stylu życia, prelekcje specjalistów ze Szpitala Miejskiego w Grudziądzu, pokazy filmów instruktażowych i ćwiczenia umiejętności poszukiwania guzka piersi na specjalnym fantomie. Celem nadrzędnym powyższych działań jest zachęcenie dziewcząt i ich mam, aby dbały o siebie i swoje zdrowie. Ważne jest, aby już w szkole średniej uczennice zostały przygotowane do samobadania piersi i aby ten nawyk został im przez całe życie. Organizatorem akcji jest p. Barbara Stopikowska.

Szkoła Sukcesu

Projekt objął we wrześniu 2009 r. grupę uczniów klas I, którzy kształcili swoje umiejętności do kwietnia 2013 r. Był w całości finansowany ze środków UE, organizatorem był English Unlimited. Celem było opracowanie i wdrożenie zintegrowanego, ponadregionalnego programu nauczania w zakresie kompetencji kluczowych, ze szczególnym uwzględnieniem przedsiębiorczości, języków obcych i ICT w dwóch wersjach językowych: angielskiej i niemieckiej.  III LO prowadziło zajęcia z języka niemieckiego. W ciągu trzech lat każdy uczeń  wziął udział łącznie w 300. godz. lekcyjnych zajęć z języka niemieckiego,  28. miesięcznych modułach indywidualnych autorskich zajęć z przedsiębiorczości prowadzonych e-learningowo i podczas spotkań z nauczycielem, kilkudziesięciu regularnych spotkaniach za pośrednictwem platformy e-learningowej z pracownikiem naukowym UG. Uczniowie byli włączeni w ponadregionalny proces tworzenia i wzajemnej oceny przygotowywanych przez siebie projektów, których końcowym rezultatem był informator turysty oraz informator inwestora w trzech wersjach językowych - polskiej, angielskiej i niemieckiej. W ramach projektu zorganizowano wakacyjne obozy naukowe w Gdańsku w lipcu 2011 r. oraz w lipcu 2012 r.
Link do strony internetowej projektu: www.szkoła-sukcesu.eu

Świat wartości

Od r. szk. 2013/2014 do końca r. szk. 2014/2015 realizowany był program wychowawczy zatytułowany Świat wartości. Wypełniał on misję naszej szkoły - kształtowanie u uczniów odpowiedzialności, szacunku, uczciwości, umiejętności współpracy, odwagi, projektowania działań, wiary w siebie, poszanowania prawa tolerancji, wzmacniania nawyków zdrowego trybu życia. Mocny system wartości to skuteczne narzędzie życiowego sukcesu, obrona przed błędnymi wyborami i złymi wpływami z zewnątrz. Wartości moralne przynoszą niekwestionowane korzyści osobiste tym, którzy je praktykują: nadają życiu sens, stanowią drogowskaz w stosunkach międzyludzkich, dają poczucie bezpieczeństwa. Ponadto program ten przygotował całą naszą społeczność szkolną emocjonalnie i duchowo na kanonizację naszego Patrona, Jana Pawła II oraz obchody 25-lecia powstania szkoły, które miały miejsce w październiku 2014 r.
Program realizowany był na godzinach wychowawczych. Omówienie poszczególnych wartości dostępne było także na gazetce pedagoga szkolnego.

Nauczanie i wychowanie w grudziądzkich szkołach gwarancją dobrego startu i kontynuacji drogi edukacyjnej

Projekt realizowany był w r. szk. 2010/2011; był   współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.  Obejmował zajęcia  wyrównawczo-dydaktyczne z matematyki, fizyki, chemii, j. niemieckiego; przygotowujące do matury z matematyki, j. niemieckiego, j. angielskiego, biologii, wiedzy o społeczeństwie; ponadto: kółko biologiczne, chemiczne, informatyczne oraz zajęcia terapeutyczne.

Grudziądzkie szkoły perspektywą rozwoju drogi edukacyjnej i zawodowej dzieci i młodzieży

Był to projekt współfinansowany ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego a realizowany w r. szk. 2009/2010. Prowadzono wówczas zajęcia wyrównawczo-dydaktyczne z matematyki, fizyki, chemii, j. niemieckiego, historii oraz zajęcia rozwijające wiedzę i umiejętności: „Jak się uczyć?”, „Internet w pracy samokształceniowej”, „Rola menadżera w przedsiębiorstwie” oraz zajęcia terapeutyczne.

Współpraca

Anne Frank Schule w Gütersloh

Po raz pierwszy nawiązaliśmy kontakt w roku 1995, co zaowocowało wieloletnią wymianą młodzieży i nauczycieli obu szkół w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży Deutch-Polnisches Jugendswerk.

8 Batalion Walki Radioelektronicznej im. gen. bryg. Zygmunta Podhorskiego

Współpracujemy od 13 maja 2011 r. w celu popularyzowania wśród młodzieży działań zmierzających do kształtowania świadomości historycznej i patriotyczno-obronnej, rozwijania zainteresowania młodzieży służbą w siłach Zbrojnych RP.

W ramach współpracy odbywają się zajęcia z musztry, strzelania, prowadzone są ćwiczenia na poligonie. Młodzież uczestniczy w konkursach organizowanych przez Jednostkę, np. "Sprawny jak żołnierz", plastycznych itp.

Związek Strzelecki Strzelec

Lorem ipsum dolor sit amet, dolor tollit eum et, id nobis argumentum vix. His quaeque patrioque philosophia ut, cu has facete everti inimicus. Ne mei dissentiet eloquentiam contentiones, et quot delenit torquatos usu. Alii omittam assentior eam ad. Populo invidunt invenire per an.
JS 3301 Grudziądz

Policja, Straż Pożarna, Straż Miejska, Zakład Karny

Współpracujemy z Komendą Miejską  Policji, Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej, Strażą Miejską w Grudziądzu i Zakładem Karnym nr 1 w Grudziądzu.  W jej ramach uczniowie odwiedzają wymienione jednostki, gdzie zapoznają się z warunkami pracy tych służb.

 

 

 

­